Vzpomínky na bývalého hráče a obětavého funkcionáře LEO LUKÁŠKA.

Leo Lukášek se narodil 19.11.1923 v Chuchelné. Jediným sportem, který v té době v Chuchelné existoval, byl fotbal. Proto není divu, že Leo začal ve svých dětských letech fotbal hrát a nesmírně mu fandil. Za okupace však veškeré sportovní dění v obci utichlo. Leo proto odešel v roce 1940 do sousedních Bolatic jako brankář. V roce 1942 však musel nastoupit do německé armády. Měl štěstí nejen v tom, že přežil, ale také v tom, že měl možnost hrát kopanou jako voják. Po válce v létech 1945 – 1948 si dokonce i jako válečný zajatec zahrál v kolébce fotbalu – Anglii.

17. září 1948 se vrátil do své rodné obce. Téměř okamžitě se zapojil do sportovní činnosti. Na několik desítek let se stal hybnou silou sportovního dění v TJ Spartak Chuchelná. Aktivně se angažoval také v ledním hokeji i stolním tenise. Jeho hlavním sportem však zůstal fotbal. Většinou nastupoval jako brankář, časem vystřídal snad všechny posty v mužstvu. Od roku 1951 do roku 1966 pracoval zároveň jako hrající trenér. Většinou nastupoval s kapitánskou páskou. O jeho fotbalových kvalitách se dobře vědělo i mimo Chuchelnou. V letech 1951 – 1954 byl jmenován nepřetržitě do okresního výběru Hlučínska, zájem o něho projevil v roce 1951 Slezan Opava a v roce 1953 i Sokol Kobeřice. Vždy odolal nabídkám a zůstal věrný své obci a klubu, v jehož dresu prožil mnoho hezkých sportovních zážitků.

Po uskončení své aktivní činnosti v I. mužstvu se stal Leo Lukášek v sedmdesátých letech zakladatelem a hráčem „All Stars“ týmu. Toto mužstvo tvořilo v roce 1976 základ podnikového mužstva LNH Chuchelná. Ke svému tisícímu zápasu fotbalové kariéry nastoupil 5. 10. 1981 na našem hřišti proti bývalým hráčům Baníku Ostrava. Tímto utkáním skončila jeho aktivní účast fotbalového hráče. Neméně dobře si počínal i jako funkcionář. V letech 1950 – 1955 se jako sportovní referent ZV ROH ELP Chuchelná velkou měrou zasloužil o vybudování dnes již starých kabin a rekonstrukci stávajícího hřiště. Od roku 1950 až do roku 1980 pracoval nepřetržitě i jako poslanec MNV v Chuchelné. V letech 1973 – 1976 byl předsedou MNV Chuchelná. Až do své smrti, dne 9. 5.1986, byl u všech akcí, které v Chuchelné proběhly.

Svou neúnavnou prací pro náš klub, kterému věnoval skoro čtyřicet let svého bohatého života, se zapsal mezi velké osobnosti chuchelnického sportu, zvláště kopané.

Sdílet