Erich Režbar, reprezentant ČSSR v jezdeckých soutěžích

Vzpomínky na Ericha REŽNARA, bývalého reprezentanta ČSSR v jezdeckých soutěžích.

Erich Režnar se narodil 3.11.1933 v Jakartovicích a od mládí inklinoval ke koním. Proto také v roce 1957 nastoupil do tehdejšího hřebčince v Tlumačově. Po pěti letech přešel do PP OZ Albertovec, kde působil až do konce svého života. V roce 1965 se oženil a přestěhoval se do Chuchelné.

I když si první starty na závodech odbyl již v Tlumačově, na Albertovci se začal znovu učit u jednoho z našich nejlepších drezúrních jezdců mjr. Jana Pitlíka. Erich se stal jeho nejlepším žákem , pilně jezdil a dostával mnoho příležitostí. Poprvé startoval na mistrovství republiky v roce 1961 v Praze v military. Nebyl to nejšťastnější nástup, neboť po výborné drezúře se při přepravě na krajinnou jízdu jeho kůň Borec zranil a bylo po nadějích. Vše bylo napraveno o dva roky později na mezinárodních závodech v military ve Staré Boleslavi, které byly zároveň mistrovstvím republiky. Zvítězil nejen v konkurenci našich jezdců, ale i reprezentantů NDR, kteří se již v té době připravovali v profesionálních podmínkách. Mistrem republiky se stal, s koněm Vankou, také v roce 1967, kdy se mezinárodní military konaly na Albertovci.

V zahraničí startoval v roce 1965 na ME v Moskvě, ve stejném roce zvítězil v rakouském Pernitzu. V roce 1967 startoval v těžké konkurenci v Berlíně – Hoppegartenu. Zde se opakovala historie prvního těžkého závodu. Vanka byla při převozu zraněna a soutěž, ačkoli byla po krajinné jízdě třetí, nemohla dokončit. Ve švýcarském Frauenfeldu byl Erich v roce 1968 s koněm Zorem třetí. Současně se zúčastňoval také domácích soutěží v drezúře a v roce 1969 se stal v Plzni mistrem ČSSR s Vanorem a v roce 1971 získal stříbrnou medaili s Vadarem na mistrovství ČSSR v Bratislavě. V předolympijském roce 1971 startoval v Mnichově, v olympijském test military, s Baltem, a v následujícím roce v Bielym Boru s Cengem a Baltem.
Erich Režnar byl nejvšestrannějším jezdcem. Kromě military, která byly jeho největší láskou, startoval v drezúře, ve skokových soutěžích i v soutěžích čtyřspřeží. Vždy s velkými úspěchy. Prokázal svou nezlomnost a trdošíjnost, nezahořkl ani přes řadu nešťastných událostí, které vyřadily jeho i koně ze soutěží. Ne vlastní vinou se nemohl zúčastnit, v roce 1972, olympijských her v Mnichově.
Zcela zákonitě se stal koncem roku 1968 trenérem našich reprezentantů v soutěžích military. Byl zcela srostlý s PP Albertovec, kde byl dlouhá léta vedoucím výcviku a zástupcem vedoucího chovu. Za své zásluhy byl v roce 1968 jmenován mistrem sportu. Byl a navždy zůstane jedním z nejúspěšnějších jezdců naší doby. Erich Režnar, který zemřel po těžké nemoci 9.září 1992, zůstane navždy v srdcích všech lidí milujících koně zapsán nesmazatelným písmem.

Sdílet